Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
27.01.2020 22:55 - ДЕН НА СНЕЖНИЯ ЧОВЕК - 18 ЯНУАРИ
Автор: sekirata Категория: Поезия   
Прочетен: 244 Коментари: 0 Гласове:
3

Последна промяна: 27.01.2020 23:01


image


 Човече снежно разбери,

не всичко се яде,пари
не трябват ти на тебе,знам,
но питай оня - Чичо Сам
колко Българки осемени,
„американки“ ги стори!
Твой ден е днес,снежно човече,
секирата от днес не сече
разнежена от пухкав сняг
и най немилият и става драг.
Човеците от сняг разбира,
за сърчице снежно пледира,
че у нас стана и жежко,
макар със преспи сняг и скрежко.
Светът как виждаш тъй от долу
с ботушки или бос,на голо,
като политик ли по терлик
пред народа си с пореден трик?
Честит ти празник, не топи се,
напук на земните човеци усмихни се!

стихове музика такст изпълнение клипове A.H.T. sekirata cekupma

 image

Кой е направил първия Снежен човек? На кого първи е хрумнала идеята да постaви три снежни топки една върху друга и кой е решил, че ще се използва морков вместо нос? Как може тази мистерия да бъде решена, след като всички доказателства отдавна са се стопили...
https://c.radikal.ru/c10/2001/c6/6e276ce67c85.jpg

Легендата

Според легендата, първият Снежен човек е направен на 7 януари 1809 г. от Вернън Н. Пол и 9-годишната му дъщеря Йети в Ю Клер, Уисконсин. Пол обяснил на дъщеря си, че снежният човек е предназначен да държи надалеч елфите, който присвоявали коледните подаръци на този празник. Така постепенно пред всяка къща в града се появил по един снежен човек.

https://www.youtube.com/watch?v=mcJZDhf-wiM

Доказателствата



Оказва се обаче, че доказателства за „съществуването” на Снежният човек има още от Средновековието. Американският историк и карикатурист Боб Екстейн (Bob Eckstein), автор на "История на снежният човек”, изследва художествени изображения в европейските музеи, художествени галерии и библиотеки. Най-ранният документ, в който се намира илюстрация на снежен човек е книга от 1380 година.
https://www.youtube.com/watch?v=eOe_S4hURzw




Снежната скулптура се споменава още от Джорджо Вазари в биографията на Микеланджело. Вазари споменава за снежна фигура, направена през зимата на 1492-93 г. в двореца на Медичите, но за съжаление не навлиза в детайли как точно изглежда тя.

В литературата темата за снежния човек се прокрадва около 1590 г. - в драмата на Шекспир "Ричард Втори". Крал Ричард казва, че би искал да е снежен крал, направен за игра, който да се разтопи на капки под слънчевите лъчи.

През Викторианската епоха, Снежният човек става изключително популярен символ на ваканционния сезон. Има хиляди изображения, останали от тази епоха под формата на картини, поздравителни картички и реклами.

Модерният снежен човек

Популярността на Снежният човек достига нови висоти през 1950 г., когато Джийн Отри записва своя коледен хит „Frosty The Snowman”. Фрости бързо се превръща в магическа икона за празника и се появяват първите играчки с колекционерска стойност във формата на снежен човек. В действителност, от средата на 20-ти век тематичните коледни декорации и играчки стават все по-обилни.



Днес Снежният човек се е превърнал в символ не само на ваканционния сезон, но и на целия зимен сезон. Той присъства в коледната украса, има най-различни съдове и дори дрехи и бижута с неговото изображение, са станали по-популярни от всякога. Образът на снежния човек предизвиква чувство на щастие, простота, радост и магически напомня за удоволствията на детството.

На 18 януари се празнува международния ден на Снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на Снежния човек.

Снежни целувки приемете
и на секирата простете,
ч
е тя сече не спира
и за истината бори се, умира!



 

23 януари 2020.,Плевен 








Гласувай:
3



Следващ постинг
Предишен постинг

Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: sekirata
Категория: Поезия
Прочетен: 5305065
Постинги: 6084
Коментари: 3244
Гласове: 28803
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930